Copyright © GPS Tracklogger 2002-2008
GPS TrackloggerGPS Tracklogger - Opis
Opis >
GPS Tracklogger - widok z boku

GPS Tracklogger w znaczący sposób rozszerza możliwości odbiornika GPS. Szczególnie warto rozważyć jego zakup, jeśli jest się posiadaczem starszego odbiornika, który ma ograniczone możliwości zapisu trasy.

Komunikacja między odbiornikiem a loggerem odbywa się przy wykorzystaniu protokołu NMEA. Jest to najpopularniejszy protokół używany przez odbiorniki GPS. Zapisany ślad może być ściągnięty do komputera za pomocą dowolnego programu obsługującego protokół MLR / Log_It (np. GPSDump) lub programu LogTool dostępnego w dziale Software. Aby połączyć logger z komputerem potrzebny jest kabel null-modem (można go zamówić wraz Trackloggerem). Aby podłączyć urządzenie do odbiornika GPS, potrzebny jest kabel informatyczny - umożliwiający podłączenie odbiornika do komputera poprzez łącze COM (DB9F).

Urządzenie zamknięte jest w małej plastikowej obudowie. Zasilane jest dwoma zwykłymi bateriami typu R6 (AA, "paluszek") lub akumulatorkami. Komplet baterii wystarcza na ponad 400 godzin ciągłej pracy (logowania). Ponieważ urządzenie ma mały pobór prądu, może działać na zużytych bateriach od odbiornika GPS.

Tracklogger jest wyposażony w mały wyświetlacz LCD i diodę sygnalizującą prawidłową pracę. Na wyświetlaczu wyświetlane są informacje o aktualnym stanie loggera. Urządzenie może być wyposażone w polską lub angielską wersję językową.

Kolejne ekrany wyświetlane przez urządzenie:

  1. Ekran powitalny:

    Tracklog/ver 2.01

  2. Stan pamięci:

    used 2% /56512

  3. Stan baterii:

    battery /2.45V

  4. Gotowy do pracy:

    Ready

  5. Podczas zapisu pozycji na wyświetlaczu pokazywany jest aktualny czas ( UTC / GMT ) oraz liczba widzianych satelitów. Migające znaki (|, -) sygnalizują poprawną pracę.

    working...

    Co pewien czas wyświetlany jest aktualny stan pamięci (2) oraz baterii (3).

  6. Mogą pojawiać się jeszcze dodatkowe komunikaty, jak np. alarm niskiego poziomu baterii czy alarm zajętości pamięci.

Zmiana parametrów zapisu śladu

Najnowsza wersja oprogramowania umożliwia pomijanie od 1 do 254 odebranych od GPS punktów (tzn. nie zapisywanie ich w pamięci). GPS wysyła punkty co około 2 sekundy. Przy wyłączonym pomijaniu, pamięć odbiornika wystarcza na około 150 godzin ciągłej pracy. Przy włączonym pomijaniu 254 punktów, możliwe jest ciągłe logowanie przez ponad 4 lata (około 7 pomiarów na godzinę).

Funkcja ta przyda się wszystkim, dla których ważniejszy od dokładności śladu jest czas pracy. Przykładowe zastosowania:

  • turystyka piesza - ze względu na prędkość, aby dokładnie zapisać trasę wystarczy logowanie co 2 lub 3 punkt
  • żeglarstwo - tu nie jest tak bardzo istotny dokładny przebieg trasy, wystarczy zapis co 1 lub 2 minuty
  • monitoring - jeśli nie jest ważny bardzo dokładny przebieg trasy, a jedynie orientacyjna trasa przejazdu

Domyślnie we wszystkich loggerach włączone jest zapisywanie wszystkich punktów. Można to zmienić korzystając z najnowszej wersji programu logtool (przycisk "Konfiguracja").


Niusy: